fbpx
pergola aluminiowa

Pergola aluminiowa to nowoczesne i funkcjonalne rozwiązanie, które zadaszy i osłoni przed promieniami słońca każdą przestrzeń. Nic więc dziwnego, że coraz częściej zobaczyć je można w przydomowych ogrodach czy tarasach, a także przy kawiarniach, restauracjach i hotelach. Ta wielofunkcyjna konstrukcja dzięki swojemu uniwersalnemu i ponadczasowemu designowi sprawdzi się w każdym otoczeniu. A z czego dokładnie zbudowana jest pergola aluminiowa i jakie są jej najważniejsze elementy? Odpowiedzi na to pytanie udzielimy w tym artykule. 

Szkielet pergoli aluminiowej, czyli konstrukcja nośna

Konstrukcję pergoli stanowi prosty szkielet wykonany z aluminiowych profili. W zależności od potrzeb klienta, aluminium jest malowane metodą proszkową w wybranym kolorze. W zależności od sposobu montażu, pergola aluminiowa może być wsparta na dwóch nogach i przytwierdzona do fasady budynku – jest to montaż najczęściej stosowany w przypadku pergoli tarasowych, lub też wsparta na czterech kolumnach – czyli montowana jako samodzielna konstrukcja. Oczywiście wysokość podpór jest zawsze dopasowywana do projektu i indywidualnych potrzeb klienta. 

Pergola aluminiowa – dach 

Elementem wspierającym się na nogach pergoli jest oczywiście jej dach, Większość nowoczesnych pergoli aluminiowych posiada dachy z funkcją całkowitego lub częściowego otwierania się, dzięki czemu konstrukcja może dopasowywać się do aktualnie panujących warunków atmosferycznych. W zależności od swoich potrzeb, użytkownik może dowolnie regulować zadaszenie, pozwalając na przedostawanie się promieni słonecznych do wnętrza konstrukcji, czy też całkowite zasunięcie dachu na wypadek deszczu. Słowem – pełna dowolność!

Dachy pergoli aluminiowych wykonane są najczęściej z aluminiowych lameli lub grubej, wodoodpornej tkaniny. Te pierwsze obracając się wokół własnej osi, pozwalają na całkowite zamknięcie dachu, lekkie jego uchylenie i rozszczelnienie lub całkowite otwarcie. Lamele działają oczywiście w sposób automatyczny – sterowane są za pomocą pilota, smartfona lub innego urządzenia elektrycznego. 

Dach wykonany z wodoodpornej tkaniny również podlega regulacji, jednak zakres jego dostosowania jest znacznie węższy niż w przypadku dachu zbudowanego z lameli – możliwe jest jedynie jego rozsuwanie i zsuwanie. Jednak tak jak w przypadku dachu z lameli, tkanina daje pełną ochronę przeciwsłoneczną i przeciwdeszczową. 

Ściany boczne pergoli aluminiowej

Jeśli chodzi o wybór ścian boczny do pergoli aluminiowej to wybór jest naprawdę szeroki. Mogą to być np. specjalne boczne osłony, czyli tzw. screeny, które swoim działaniem i konstrukcją przypominają rolety montowane w oknach. Zapewniają one ochronę przed wiatrem, a także tworzą dodatkowy cień. Dzięki nim spędzanie czasu na zewnątrz jest możliwe także wczesną wiosną i jesienią, gdy dni są chłodniejsze. Oprócz tego screeny zapewniają również ochronę przed deszczem. 

Sposób montowania ekranów ma szczególne znaczenie w kontekście użytkowania zadaszenia. Boczne osłony mocowane są w prowadnicach za pomocą specjalnego zamka na całej długości ramion pergoli aluminiowej. Dzięki temu tkanina idealnie przylega do konstrukcji, przez co pozostaje bezpieczna i nieruchoma nawet przy silnym wietrze.

Innym sposobem na osłonięcie boków pergoli jest zamontowanie szklanych, przesuwnych paneli. Panele te umieszczone w specjalnych prowadnicach, w przeciwieństwie do screenów, przesuwane są na boki. Możemy nimi całkowicie zabudować wszystkie nieosłonięte strony pergoli tworząc w ten sposób osobne, zamknięte pomieszczenie, które można przekształcić w klimatyczny ogród zimowy.

pergola aluminiowa

Dodatkowe wyposażenie pergoli aluminiowej

Oprócz podstawowych elementów konstrukcyjnych, z których składa się pergola aluminiowa, możemy także wyróżnić dodatkowe udogodnienia, w które warto zainwestować. Jest to przede wszystkim oświetlenie. Dyskretne światełka LED pozostają niewidoczne i idealnie wpasowane w ramę konstrukcji, a mogą umilić długie, letnie wieczory i nadać pergoli romantycznego klimatu. Oprócz tego warto pokusić się o zakup ogrzewania, które sprawi, że nawet w chłodniejsze wieczory będziesz mógł czerpać radość z przebywania na zewnątrz.Dodatkowe udogodnienia warte wzięcia pod rozwagę, to także nagłośnienie, czy czujniki deszczu. 

Pergola aluminiowa – uniwersalna i nowoczesna

Pergola aluminiowa to wysoce funkcjonalna konstrukcja, która daje użytkownikowi naprawdę wiele możliwości aranżacyjnych. Dowolne konfigurowanie koloru, stylu zadaszenia, rodzaju osłon bocznych, a także praktycznych dodatków sprawia, że to zadaszenie dopasuje się do każdego ogrodu.