fbpx

Naturalne materiały, kolory ziemi, rośliny, światło i przytulność – tak w skrócie można określić styl skandynawski we wnętrzach. Jego uniwersalność i ponadczasowość sprawia, że doskonale wpisuje się w nowoczesne salony, sypialnie czy kuchnie. Dlaczego nie przenieść jego wyjątkowego klimatu na taras? Jak urządzić skandynawski kącik wypoczynkowy w ogrodzie?

Pergole ogrodowe drewniane

Postaw na drewno

Prostota i minimalizm stylu skandynawskiego sprawia, że możemy zastosować go prawie wszędzie. Jednak najlepiej będzie prezentował się w towarzystwie podobnej stylistyki. Taki taras skomponuje się z nowoczesnym budynkiem o prostej bryle, z drewnianą stolarką okienną i bez bogatych ozdobników. Istotne jest, aby zastosowane na tarasie elementy były możliwie naturalne. Dlatego planując podest postaw na drewno – mogą to być lite deski, ale doskonale sprawdzą się także kompozytowe. Jednym z wyborów będą pergole metalowe drewniane. W celu maksymalnego wykorzystania przestrzeni tarasowej i korzystania z niej bez względu na pogodę i porę roku do drewnianej podłogi warto dopasować pergolę z tego samego materiału. Dzięki temu ochronisz taras przed silnym działaniem promieni słonecznych i deszczu, a jeśli zastosujesz dodatkową zabudowę także przed wiatrem, zimnem i mrozem. Pozwoli to cieszyć się dodatkową, stylową przestrzenią praktycznie przez cały rok, bez konieczności wynoszenia mebli, dodatków i dekoracji.

Pergole ogrodowe drewniane

Pergole ogrodowe drewniane – jaką wybrać?

Pergole ogrodowe drewniane są jednymi z najpopularniejszych zadaszeń, wybieranych do zabezpieczenia tarasu. Z pewnością przemawiają za tym wyjątkowe właściwości tworzywa. Drewno jest wytrzymałe, trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych – uszkodzeń i warunków atmosferycznych. Doskonale znosi wahania temperatury, wilgotność i silne nasłonecznienie. Aby tak było wymaga dodatkowej, regularnej impregnacji, jednak walory estetyczne wynagradzają tę konieczność. Pergola z drewna jest niezwykle efektowna, elegancka i stylowa, naturalne słoje nadają jej unikalnego wyglądu i pozwalają dopasować ją do innych materiałów, takich jak rattan, wiklina czy szkło. Wybierając konkretny model zadaszenia należy kierować się indywidualnymi potrzebami i preferencjami. Przede wszystkim musisz odpowiedzieć sobie na pytania, czy taras będzie użytkowany tylko w sezonie letnim, kiedy jest ciepło, czy także w chłodniejsze dni. Dzięki temu łatwiej będzie zdecydować o dodatkowych elementach wyposażenia pergoli. Warto sprawdzić m.in.:

  • pergole ogrodowe drewniane – klasyczne zadaszenie, na które składa się dach na dwóch wspornikach. Częściowo pergola opiera się o ścianę domu, a częściowo stoi na tarasie. To idealne rozwiązanie na ciepłe dni, kiedy zadaszenie chroni przed słońcem, daje cień, a przestrzeń pergoli jest nieosłonięta gwarantując wentylację i przyjemny powiew wiatru. Dach takiej pergoli może być wykonany ze szkła, poliwęglanu lub specjalnych składanych paneli,
  • pergole drewniane z zabudową – w przypadku korzystania z tarasu w chłodniejsze dni warto rozważyć opcję zabudowy. Może ona przyjąć różnorodną formę – ścianki szklane, z tworzywa sztucznego lub z tkaniny, np. w postaci zewnętrznych rolet screen, które odbijają promienie UV. W chłodniejsze dni można zastosować dodatkowe ogrzewanie, które pozwoli cieszyć się skandynawskim tarasem nawet cały rok,
  • pergole drewniane samonośne – inną opcją są pergole ogrodowe drewniane, tzw. samonośne. To rodzaj pergoli, który opiera się na czterech wspornikach i dzięki temu może stać samodzielnie na tarasie (niekoniecznie w bezpośrednim sąsiedztwie ściany), w ogrodzie lub przy basenie. Budowa takiej pergoli jest podobna do klasycznej wersji i wybór zadaszenia oraz ewentualnej zabudowy zależy od preferencji użytkowników.

Jak zaaranżować skandynawski taras?

Kiedy dwa najważniejsze elementy bazowe, czyli podstawa i pergola są na swoim miejscu może zacząć urządzanie przestrzeni tarasu. W stylu skandynawskim dużą wagę przykłada się do przytulności, miękkości i prostoty. Dlatego zaleca się otaczanie naturalnymi materiałami i ciepłymi kolorami. Wybieraj meble, które będą funkcjonalne i wygodne, mogą być wykonane z drewna, rattanu lub wikliny, ale doskonale sprawdzi się także wytrzymały technorattan. Klimat stworzą dodatki tekstylne – poduszki, pledy, miękkie siedziska, hamaki i dywan. Ciekawym dodatkiem będą huśtawki w formie kosza. Jeśli chodzi o kolorystykę to najlepiej sprawdzają się kolory ziemi – brązy, beże, biel, ciemna zieleń i granat. W skandynawskim wnętrzu nie może zabraknąć dekoracji – pamiętaj jednak nie powinno być ich zbyt wiele. Lepiej postawić na kilka charakterystycznych ozdób niż kilkanaście mniejszych. Doskonale sprawdzi się pleciona makatka na ścianę domu, zasłony z powiewającej tkaniny i duże, drewniane lampiony ze świecami. Nie zapomnij o odpowiednim oświetleniu – zarówno centralnym, jak i w postaci mniejszych lampek i kinkietów. Całość dopełnią rośliny zielone – najlepiej z dużymi, rozłożystymi liśćmi czy też bukiety z suchej trawy w wysokich wazonach.