fbpx

Najwięcej czasu na tarasie spędzamy wiosną i latem. Jednak sezon na korzystanie z niego tak naprawdę zaczyna się wraz z pierwszymi mocniejszymi promieniami słońca po zimie i trwa aż do późnej jesieni. Na tarasowej powierzchni odpoczywamy, organizujemy spotkania, jemy, czytamy, opalamy się. Możliwości użytkowania tarasu są niezliczone, dlatego warto zadbać o jego dobry stan i wygląd. Doskonałym rozwiązaniem będzie pergola tarasowa. Zobacz dlaczego!

Jak pergola tarasowa zabezpiecza taras?

Pergola tarasowa to inaczej zadaszenie, które montuje się nad całą lub częścią powierzchni tarasu. Jej zadaniem jest przede wszystkim ochrona materiału, z którego został on wykonany przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, ale nie tylko! Zadaszenie zabezpieczy także meble ogrodowe oraz wszystkie elementy wyposażenia i dekoracji tarasu. Wysokiej jakości materiały, z których powstaje pergola tarasowa, są odporne na pogodę, ale także wytrzymałe i solidne.

Czy pergola tarasowa poprawia komfort użytkowników? 

Oczywiście! Dzięki pergoli swobodnie odpoczniesz na zewnątrz bez obaw o silne słońce czy deszcz. Zadaszenie pozwoli poczytać książkę w samo południe, zorganizować wieczornego grilla lub niedzielny obiad dla rodziny bez obaw o załamanie pogody, a tym samym zmianę Twoich planów. Jeśli zdecydujesz się wyposażyć pergolę w dodatkową szklaną lub materiałową ścianę, poprawi ona także komfort cieplny na tarasie. Zadaszenie wyposażone w zasłony pozwolą zachować prywatność i kameralny charakter odpoczynku lub spotkań.

Jak pergola tarasowa wpływa na estetykę domu?

Montaż zadaszenia znacznie podniesie funkcjonalność tarasu, a jednocześnie wpłynie na estetykę całego budynku. Szeroki wybór ciekawych wzorów i materiałów pergoli sprawią, że dom nabierze nowego wyrazu. Pergola tarasowa to doskonała baza dla roślin pnących. Jeśli wokół tarasu pojawią się rabaty z kwiatami i krzewami, to całość stworzy oryginalną dekorację. Tym samym zadaszenie wkomponuje się w krajobraz ogrodu oraz styl budynku. Konstrukcja pergoli może być wykonana z różnych materiałów, które skomponujemy ze stolarką okienną i drzwiową, małą architekturą w ogrodzie oraz powierzchnią tarasu.

Pergola tarasowa

Pergola tarasowa – rodzaje

Zadaszenie tarasu może wyglądać inaczej w zależności od wybranego rodzaju pergoli. Wyróżniamy trzy główne modele:

  • konstrukcja podstawowa, składająca się z dachu i podpór,
  • konstrukcja podstawowa, wyposażona w ścianki boczne (częściowo lub całkowicie zamykające taras),
  • konstrukcja podstawowa, wyposażona w rolety, markizy lub zasłony, pozwalająca czasowo zasłonić boki pergoli, ale nie na stałe.

Każdy z wymienionych rodzajów będzie wyglądał inaczej z uwagi na wybrane materiały – zarówno konstrukcji oraz ścianek, jak i dachu. 

Sam szkielet może być drewniany (elegancki, trwały i możliwy do pomalowania na wybrany kolor), stalowy (ciężki i wytrzymały) lub aluminiowy (lekki i nowoczesny). Podpory mogą być wypełnione szkłem, nietłukącym się poliwęglanem, PVC lub akrylem, ale także drewnem lub metalem. Zadaszenie wykonasz z drewna, szkła, tworzywa sztucznego lub wodoszczelnego materiału. Ciekawym rozwiązaniem są panele lamelowe, które możesz w zależności od potrzeb zwinąć częściowo lub całkowicie odsłonić taras.

Co zmienia pergola tarasowa?

Chciałoby się powiedzieć, że wszystko! Doskonale chroni taras przed opadami i silnym działaniem promieni słonecznych, dzięki czemu jego powierzchnia na dłużej pozostanie jak nowa. Unikniesz tym samym dodatkowych uszkodzeń i konserwacji. Na spokojnie poczytasz książkę, napijesz się kawy lub porysujesz bez obaw o nagłą zmianę pogody, przelotny deszcze czy zbyt silne słońce. A do tego stworzysz wyjątkowe miejsce tuż przy domu, w ulubionym stylu, z efektowną aranżacją. Pergola tarasowa to ponadczasowy dodatek do każdego domu – zarówno klasycznego, jak i w nowoczesnym wydaniu. 

Pergola tarasowa

A jeśli zdecydujesz się zabudować w niej ściany, możesz stworzyć ogród zimowy, w którym spędzisz czas wolny nawet w chłodne, mroźne dni. To idealna okazja, aby obserwować zmieniający się krajobraz i odpoczywać w bliskim sąsiedztwie natury.