fbpx

Pergola ogrodowa metalowa to nowoczesny element architektury ogrodu, który łączy w sobie cechy praktyczne z ozdobnymi. Jest to najczęściej wyjątkowa strefa oddzielona od reszty ogrodu, w której możesz relaksować się, uprawiać sport czy jeść kolację w gronie przyjaciół i rodziny. Przy tym, zdobi i uatrakcyjnia ogród, tworząc zróżnicowaną aranżację wokół domu. Już niedługo na nowo będziesz mógł cieszyć się czasem spędzonym na świeżym powietrzu i korzystać z pierwszych promieni wiosennego słońca. Wraz z w pełni rozwiniętą wiosną, warto zastanowić się jak przygotować pergolę ogrodową metalową na pierwsze cieplejsze dni.

Pergola ogrodowa metalowa
pergola ogrodowa metalowa

Zacznij od porządków 

Kiedy stopnieje ostatni śnieg z Twojego ogrodu, przygotowania do wiosny warto rozpocząć od porządków. Po okresie zimowym meble ogrodowe, takie jak stoły, krzesła, ławki czy fotele wymagają wyczyszczenia i konserwacji. Oczywiście sposób ich pielęgnacji jest uzależniony od materiału, z jakiego są wykonane, tak samo jak potrzebne preparaty i akcesoria. Jednak niezależnie od tego, z jakiego materiału są wykonane meble, pierwszym krokiem powinno być ich dokładne umycie za pomocą wody z dodatkiem łagodnego detergentu. 

Obowiązkowym elementem wiosennych porządków jest też oczyszczenie pergoli. Nie jest to jednak ani skomplikowane, ani czasochłonne zajęcie. Decydując się na pergolę ogrodową metalową, lepiej postawić na tą wykonaną z aluminium, niż ze stali. Dlaczego? Aluminium, oprócz tego, że jest lekkim, a przy tym wytrzymałym materiałem, nie wymaga żadnej specjalistycznej pielęgnacji. Wystarczy delikatnie przemyć konstrukcję, by pozbyć się zabrudzeń nagromadzonych w okresie jesienno – zimowym. W przeciwieństwie do stali – aluminium nie jest narażone na rdzewienie. Zatem nie musisz zajmować się zabezpieczaniem konstrukcji specjalnymi powłokami, które zapobiegają powstawaniu rdzy. 

Pergola ogrodowa metalowa – daj jej nowe życie!

Wchodząc w nowy sezon warto pokusić się o zakup dodatków i gadżetów, które odświeżą tą wyjątkową przestrzeń, którą tworzy sama pergola. Dobrym pomysłem na pewno okaże się zamontowanie światełek LED, które wydłużą czas przebywania na zewnątrz, zwłaszcza w okresie wczesnej wiosny, kiedy dopiero stopniowo stają się coraz dłuższe. Latem natomiast, światełka LED staną się dopełnieniem ciepłych, niekończących się wieczorów, za którymi tak teraz tęsknimy. 

Kolejnym krokiem, który możesz podjąć, by odświeżyć pergolę ogrodową metalową, jest na pewno zakup wszelkiego rodzaju ozdób, które umiejętnie dobrane mogą nadać przestrzeni całkiem nowego charakteru. Popularnym wyborem są na pewno wszelkiego rodzaju świeczniki i lampiony, które nadadzą nuty romantyczności Twojej przydomowej strefie relaksu, a wieczorem zapewnią dodatkowe źródło światła. Przy zakupie tego typu dekoracji warto mieć na uwadze także aspekt praktyczny – kupując świece, możesz postawić na takie, które zawierają substancje odstraszające owady. W ten sposób zyskujesz nie tylko nową ozdobę, ale także ochronę przed komarami czy muchami, dzięki czemu możesz swobodnie cieszyć się wypoczynkiem pod dachem Twojej pergoli ogrodowej metalowej. 

Po odświeżeniu mebli, warto zaopatrzyć je w komplet wygodnych poduszek, zwłaszcza jeśli Twój komplet wykonany jest z drewna, wikliny czy innego twardego surowca. Oprócz zapewnienia komfortu, poduszki to przede wszystkim stylowe dodatki, dzięki którym zbudujesz przytulny i swobodny klimat pod dachem Twojej pergoli. Niezależnie, czy dążysz do minimalistycznej elegancji, czy może kolorowego stylu boho – przy odpowiednim doborze poszewek i kształtu poduszek, bez wątpienie stworzysz klimat o jakim marzysz. Pamiętaj też o zakupie ciepłego koca czy pledu – nie tylko przyozdobią fotel czy ławkę, ale też na pewno przydadzą się w chłodniejsze dni, zanim wiosna, a później lato zagoszczą na dobre. 

Przygotuj się na wiosnę już dziś!

Pergola ogrodowa metalowa to konstrukcja dzięki, której spędzanie czasu w ogrodzie staje się jeszcze przyjemniejsze. Warto wyjść na zewnątrz i odpocząć pod jej dachem już wraz z nadejściem pierwszych, cieplejszych promieni słońca. Najpierw jednak należy przygotować się na cieplejsze dni. Pamiętaj, im więcej prac porządkowych wykonasz już w okresie wczesnej wiosny, tym łatwiej będzie Ci utrzymać ład w późniejszych miesiącach. Dlatego warto poświęcić trochę czasu, by móc w pełni cieszyć się nadejściem tej długo wyczekiwanej pory roku.