fbpx

Wolnostojące zadaszenia coraz częściej pojawiają się w polskich ogrodach. Zwłaszcza w świecie zdominowanym przez pandemię, Polacy chętniej spędzają czas we własnych ogrodach. Praktyczne, a przy tym stylowe i nowoczesne zadaszenie okazuje się często niezbędną bazą do stworzenia przydomowej strefy relaksu. Jedną z opcji, która szybko zyskuje na popularności w tej kategorii jest pergola. Konstrukcja ta występują w wielu stylach i rozmiarach, jak również wykonywana jest z różnego rodzaju materiałów. W przeszłości najczęściej przy jej produkcji używano drewna. Obecnie jest to nadal często wykorzystywany surowiec, jednak pergola ogrodowa metalowa to coraz chętniej wybierane rozwiązanie. Najczęściej wykonywane są one z aluminium lub stali. Jakie są różnice między tymi materiałami i na który z nich najlepiej się zdecydować? Podpowiadamy.

Pergola ogrodowa metalowa
Pergola ogrodowa metalowa

Pergola ogrodowa metalowa – stal i jej cechy.

Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę koncentrując się na stali jest waga tego tworzywa. Stalowe pergole są zazwyczaj znacznie cięższe od większości konstrukcji wykonanych z innych materiałów. Na przykład pergola ogrodowa metalowa wykonana z aluminium jest około 2,5 raza lżejsza od zadaszenia o tych samych wymiarach ze stali. Ma to oczywiście odzwierciedlenie w wyglądzie zadaszenia – to wykonanie ze stali prezentuje się zdecydowanie bardziej masywnie od odpowiednika z aluminium.

Warto jednak podkreślić, iż często cięższe konstrukcje cechuje wysoka trwałość produktu, co pozwala na tworzenie znacznie większych struktur. Zatem pergola ogrodowa metalowa ze stali może znaleźć swoje zastosowanie jako zadaszenie dużej przestrzeni przy hotelu, restauracji czy firmie itp.

Należy jednak pamiętać, że stal jako materiał należy do dość wymagających. Tworzywo należy poddawać znacznej ilości działań konserwujących, by pozostawało w dobrym stanie. Do takich zabiegów należy co najmniej coroczne, dokładne czyszczenie konstrukcji i dodatkowe kontrole na stykach połączeń zadaszenia. Materiał ten należy również zabezpieczać specjalnymi powłokami, aby przeciwdziałać powstawaniu rdzy.

Pergola ogrodowa metalowa wykonana z aluminium.

Popularną alternatywą dla stali jest aluminium, które okazuję się być znacznie bardziej wszechstronnym i łatwym w utrzymaniu materiałem. Tworzywo to, jest lżejsze niż drewno, a ilość zabiegów konserwujących w przypadku pergoli ogrodowej metalowej wykonanej z aluminium jest minimalna w porównaniu do konstrukcji wykonanych ze stali. Aluminium bowiem nie potrzebuje żadnych specjalistycznych środków, które zapobiegają powstawaniu rdzy. Dzięki tlenkowi glinu, który osłania metal od niepożądanego działania czynników zewnętrznych, możesz być spokojny o stan Twojej pergoli. 

Oprócz czysto praktycznych cech, decydując się na pergolę ogrodową metalową wykonaną z  aluminium zyskujesz również możliwość wyboru wymarzonego koloru Twojego zadaszenia – od klasycznej bieli, czerni czy kości słoniowej, po oryginalny i rzadko spotykany melanż. Jest to tworzywo, które bez problemu można pokryć farbą, więc możesz być pewien, że znajdziesz barwę, która idealnie wpasuje się w klimat Twojego ogrodu. Aluminium to także gwarancja nowoczesności i minimalistycznego stylu, który nie przytłacza swoją formą, lecz pozwala na uwydatnienie tego, co w ogrodzie najważniejsze – roślinności i błogiej zieleni.

Pergola ogrodowa metalowa
Pergola ogrodowa metalowa


Aluminium to świetne rozwiązanie dla małych i przytulnych ogródków – lekkość i delikatność konstrukcji nie zdominują niewielkiej przestrzeni, lecz idealnie się w nią wpasują. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by stosować pergole ogrodowe metalowe wykonane z aluminium także w przypadku dużych przestrzeni.Odpowiednio wykonana konstrukcja pozwala na przykrycie większych obszarów, zyskując przy tym nowoczesny i stylowy dodatek w ogrodzie kawiarni czy restauracji, bez bycia skazanym na specyficzny i ciężki wygląd stali.

Aluminium czy stal – co wybrać?

Bazując na powyższej charakterystyce obu materiałów, w przypadku pergoli ogrodowych metalowych zdecydowanie lepiej sprawdzi się aluminium. Jego nowoczesność i lekkość idące w parze z bezproblemową pielęgnacją i bogatą gamą kolorystyczną, tworzą połączenie cech pergoli idealnej. Konstrukcja ta bez wątpienia znajdzie zastosowanie zarówno jako przydomowa strefa relaksu, jak i w firmowym czy restauracyjnym ogrodzie. Warto już teraz zapoznać się z dostępnymi opcjami, by móc już wczesną wiosną cieszyć się z beztroskiego przebywania na świeżym powietrzu.