fbpx

Markiza kasetowa to doskonała ochrona tarasu lub balkonu przed słońcem i alternatywa dla zadaszenia. Szybka i prosta obsługa, skuteczne działanie oraz szeroki wybór kolorów i wzorów sprawiają, że to produkt chętnie wybierany bez względu na wielkość powierzchni czy jej zastosowanie. Kiedy markiza kasetowa będzie najlepszym rozwiązaniem i gdzie można ją zastosować, aby spełniała swoje zadanie?

Markiza kasetowa świetnie sprawdzi się w przydomowym basenie
Markiza kasetowa

Czym jest markiza kasetowa?

Markiza kasetowa to inaczej mówiąc gruba i wytrzymałą tkanina nawinięta na rurę nawojową, która umieszczona jest w specjalnej, aluminiowej kasecie. Tę ostatnią mocuje się do ściany przylegającej do balkonu, tarasu lub ogrodu, aby materiał po rozwinięciu chronił znajdują się poniżej przestrzeń przed silnym działaniem promieni słonecznych. Rozwinięta markiza podtrzymywana jest dzięki bocznym wspornikom na tyle stabilnym, że nie wymaga dodatkowego podparcia z dołu – od strony podłoża. W związku z tym nie wymaga montażu stałej konstrukcji. Materiał stosowany do produkcji markizy wyróżnia się niezwykłą wytrzymałością i odpornością na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, w tym promieniowania słonecznego. Mechanizm markizy pozwala na regulowanie stopnia jej rozwinięcia zgodnie z potrzebami użytkowników oraz dopasowanie osłony do aktualnych warunków pogodowych. Markiza doskonale radzi też sobie z deszczem i wiatrem o normalnym natężeniu. W razie silniejszych podmuchów lub opadów można ją szybko i bezpiecznie zwinąć, chroniąc przed uszkodzeniem.

Zalety markizy kasetowej

Fakt, że markizę kasetową można w każdej chwili zwinąć sprawia, że to rozwiązanie bardzo funkcjonalne, ergonomiczne i wygodne. Sterowanie wykonuje się ręcznie lub w zależności od wyboru rodzaju modelu mechanicznie. Na rynku dostępne są markizy sterowane pilotem lub za pomocą smartfona. W nowoczesnych modelach dostępna jest także opcja zaprogramowania markizy, tak aby uruchamiała się o konkretnej godzinie lub w przypadku konkretnych warunków atmosferycznych. Markizy kasetowe z pewnością wyróżnia bardzo estetyczny wygląd, który podkreśla aranżację ogrodu oraz styl budynku. Szeroki wybór wymiarów, kolorów oraz różne rodzaje markiz sprawiają, że bez problemu dopasujemy je zarówno do mniejszego balkonu, przestronnego tarasu czy domku letniskowego. Dużą zaletą markiz są kolory tkaniny, którą skomponujemy z innymi tekstyliami, kolorystyką domu czy stolarki okiennej i drzwiowej. Kaseta pozwala na zwijanie tkaniny według potrzeb – na noc, w przypadku zmian pogodowych czy na cały sezon jesienno-zimowy. Dzięki zamknięciu tkaniny w kasecie nie musimy martwić się o jej uszkodzenie lub zabrudzenie. Przy czym jednocześnie nie ma konieczności demontażu markizy. Kasetę wykonuje się z aluminium i montuje się do ściany, pod balkonem lub do krokwi dachowych. Dużą zaletą jest możliwość częściowego wysunięcia tkaniny. Pod osłoną warto zamontować oświetlenie, które pozwoli korzystać z balkonu lub tarasu wieczorami.

Markiza kasetowa – gdzie ją stosować?

Niewątpliwym plusem markizy kasetowej jest jej uniwersalność. Kształtem i kolorystyką w łatwy sposób dopasujemy ją do każdego miejsca. Zamontowana markiza doskonale sprawdzi się na  domowych balkonach i tarasach, przy domkach letniskowych na ogródkach działkowych, jako osłona przeciwsłoneczna dla kawiarni i restauracji, nad basenami, w ogrodzie, na podjeździe do ochrony samochodu, a także w budynkach biurowych oraz komercyjnych. Bardzo ciekawym i coraz popularniejszym sposobem zastosowania markizy kasetowej są samochody, a dokładniej kampery. Przymocowana nad bocznymi drzwiami pozwala w czasie szybko postoju stworzyć namiastkę tarasu – wystarczy ustawić pod nią stolik z krzesłami i zjeść podczas postoju posiłek lub rozłożyć leżaki, aby odpocząć w czasie podróży. Podczas jazdy lub noclegu markiza jest zwinięta w kasecie i odpowiednio zabezpieczona przed uszkodzeniem. Szeroki wybór kolorów pozwoli dopasować ją do karoserii samochodu.

Markiza kasetowa świetnie sprawdzi się z każdej strony budynku
Markiza kasetowa

Kiedy markiza kasetowa sprawdzi się najlepiej?

Decydując się na montaż markizy kasetowej musimy mieć na uwadze fakt, że jest to rozwiązanie mniej stabilne i stałe niż tradycyjne zadaszenie. Konstrukcja markizy przystosowana jest przede wszystkim do doraźnej ochrony osób, mebli i dodatków, wystawionych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Zadaszenie wykonane jest z tkaniny, która zawsze będzie materiałem mniej wytrzymałym na silne opady, wiatr czy uszkodzenie niż tworzywo sztuczne, metal lub szkło. Nie zmienia to jednak faktu, że nowoczesne markizy są odporne na standardowe warunki atmosferyczne, stabilne i solidne, dzięki czemu doskonale sprawdzają się jako osłona w sezonie wiosenno-letnim. Dlatego stosowanie markizy zaleca się przede wszystkim w przypadku przestrzeni  używanych sezonowo – na balkonach i tarasach, w kawiarnianych ogródkach czy podczas wakacyjnych wyjazdów na działkę. Szczególnie że poza ciepłymi porami roku markizę można zwinąć do kasety i nie martwić się, że zostanie uszkodzona podczas jesiennej ulewy czy zimowej nawałnicy.