fbpx

Piękna, słoneczna pogoda, częste wizyty na świeżym powietrzu, możliwość relaksu przed domem… Brzmi wspaniale! Aby w pełni korzystać z upałów, warto pokusić się o właściwą osłonę, która zapewni ci komfortowy odpoczynek i zatrzyma zdecydowaną większość szkodliwych promieni UV. Więc jak, potrzebujesz wygodnej w obsłudze ochrony przed słońcem? Markiza kasetowa to coś w sam raz dla ciebie! 

Markiza kasetowa – co to? 

Markiza kasetowa to osłona przeciwsłoneczna charakteryzująca się rurą nawojową z tkaniną umieszczoną w specjalnej kasecie ochronnej, wykonanej z aluminium. Sposób wykonania markizy kasetowej to: markiza kasetowa zrobiona w oparciu o belkę kwadratową albo markiza kasetowa w formie odlewanej kasety w całości. Markizy kasetowe montowane są do charakterystycznych uchwytów obejmujących kasetę. Istnieje różnica pomiędzy markizą kasetową a markizą otwartą. Markiza otwarta po zwinięciu posiada rurę nawojową z tkaniną, która jest w zupełności osłonięta, a przez to narażona na działanie czynników zewnętrznych. Markiza kasetowa charakteryzuje się rurą nawojową, która została umieszczona w kasecie, dzięki czemu w trakcie zwijania tkanina chowa się w kasecie ochronnej, co daje jej maksimum zabezpieczenia. 

Markizy – rodzaje

Jak już wiesz, markizy to rozkładane ramiona napinające materiał i tworzące w ten sposób zadaszenie. Najczęściej wykorzystuje się je na balkonach, tarasach i w restauracyjnych czy kawiarnianych ogródkach. Wyróżniamy trzy rodzaje markiz. Pierwsza z nich to markiza tarasowa, która największą popularnością cieszy się zarówno w domu, jak i w biznesie. Z reguły montuje się ją pod dachem bądź na elewacji budynku. Kolejną markizą jest markiza kasetowa, która do złudzenia przypomina markizę tarasową, jednak wyłącznie na pierwszy rzut oka. W rzeczywistości markiza kasetowa wyposażona jest w specjalną, aluminiową kasetę zabezpieczającą elementy mechaniczne i poszycie przed różnorakimi czynnikami atmosferycznymi, a nawet przed korozją. Markizy kasetowe poleca się do montażu szczególnie w przypadkach, gdy w momencie złożenia nie są osłaniane od góry przez żaden balkon lub fragment dachu. Nie wolno zapomnieć nam o markizach ogrodowych. Są to markizy wolnostojące z dwuspadowym dachem. To rozwiązanie perfekcyjnie sprawdza się przede wszystkim w naprawdę dużych ogrodach i – oczywiście – w gastronomii. Najczęściej wybieranym rodzajem markiz są zdecydowanie markizy tarasowe. Wpływa na to fakt, że zawsze są wykonywane na wymiar. 

Kolejnym obowiązującym podziałem markiz jest podział na markizy kasetowe, markizy z otwartymi ramionami i markizy pergole. Jak już pisaliśmy, zdecydowanie najbardziej fachowym rozwiązaniem okazują się być markizy kasetowe. Kaseta chroni materiał przed zabrudzeniami i szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, a jej rolety gwarantują ochronę przed słońcem i zaciekawionymi sąsiadami lub przechodniami. Markizy z otwartymi ramionami to doskonała ochrona przeciwsłoneczna i zgrabna forma, jednak nie warto decydować się na nią, jeśli nic, co wisi nad nią, nie jest w stanie osłonić jej przed brzydką pogodą. Markiza typu pergola to konstrukcja zadaszenia  stałego, na której znajduje się ruchoma markiza kasetowa. Markiza typu pergola jest złożona ze specjalnych aluminiowych profili, które zostały podparte na słupach. Na nich właśnie rozpięte jest także poszycie. Swoje zastosowanie markiza typu pergola znajdzie przede wszystkim wokół domu lub restauracji, zapewniając komfort i wysoką odporność na atmosferyczne niedogodności. Markiza typu pergola jest również funkcjonalna – bardzo wygodnie się ją obsługuje. 

Wybór markizy – od czego zależy? 

Wybór właściwej markizy zależy od kilku czynników. Można wśród nich wymienić sytuację montażową, miejsce instalacji markizy, rodzaj obsługi czy napęd. Możliwe jest zamontowanie markizy na ścianie, przy krokwiach dachowych lub na suficie. Dzięki stabilnym, aluminiowym konsolom połączonym z właściwymi materiałami mocującymi otrzymujesz gwarancję stabilnego zamocowania markizy. W zależności od potrzeb możesz zdecydować się na to, która markiza najbardziej odpowiada twoim wymaganiom. 

Markiza kasetowa – gdzie zamontować? 

Praktycznie wszędzie! Może to być ściana, sufit albo krokiew. Markiza kasetowa będzie dobrze współgrać z gołą ścianą, na której próżno szukać ochrony dla markizy. Faktem jest, że pełna ochrona tkaniny, którą gwarantuje markiza kasetowa, sprawia, iż żywotność każdej markizy automatycznie się wydłuża. Co więcej, markizy kasetowe stanowią też interesujący dodatek dla domu, dodając uroku posesji i wypełniając ładnie jej przestrzeń. Markizy kasetowe często są wykorzystywane również w branży hotelarskiej i gastronomicznej, gdzie pełnią funkcję dekoracyjną – jako ozdoba, i praktyczną – jako osłona. Markiza kasetowa to topowy produkt dostępny na rynku wybierany do ochrony przed zbytnim nasłonecznieniem. Decydując się na markizę kasetową możemy przebierać pośród mnóstwa kolorów, kształtów i rozmiarów. Wybór modeli markiz kasetowych jest wprost ogromny!

Markiza kasetowa a markiza w półkasecie – różnice

Markizy kasetowe można podzielić na dwa rodzaje. Należą do nich: markizy w pełnej kasecie i markizy w półkasecie. Podział ten warto wziąć pod uwagę przy wyborze markiz kasetowych, bowiem w zależności od producenta oznaczenia mogą się różnić. Markizy w pełnej kasecie charakteryzują się tym, że chowają się w nich zarówno ramiona, jak i poszycie tkaninowe. Markizy w półkasecie to markizy, w których chowa się sama tkanina, a ramiona składają się pod kasetą. Zazwyczaj w markizach w półkasecie stosuje się falbanę przednią, tak, aby przy zwinięciu zasłaniała złożone ramiona. Zarówno w jednej, jak i drugiej konstrukcji, tkanina jest zabezpieczona od góry z boków i od dołu. Zdjęcie obrazuje markizę w półkasecie – patrząc od przodu jej falbana zasłania ramiona. W przypadku markiz w pełnej kasecie zazwyczaj nie stosuje się falban, ponieważ wszystko po zwinięciu chowa się w kasecie. W kwestii markiz kasetowych i tarasowych: markiza w pełnej kasecie i w półkasecie jest markizą tarasową, ponieważ to miejsce wpływa na to, gdzie będzie montowana. Markiza, która nie jest w ogóle zabezpieczona, nazywa się markizą bez kasety. W jej przypadku materiał nawija się tylko na rurę nawojową i nie jest niczym zabezpieczony po zwinięciu. Markizy mogą posiadać również falbanę przednią wysuwaną elektrycznie oraz listwy ledowe umieszczone pod kasetą i w ramionach markizy, jak jest na przykład w modelu FENG.